آموزش جامع نحوه ی ریجستری کردن گوشی های شیائومی

آموزش ریجستری کردن گوشی شیائومی توسط سایت گمرک و سامنه همتا

آموزش ریجستری کردن گوشی توسط سایت گمرک و سامانه همتا

یکی از طرح هایی که جدیدا در کشورمان برای گوشی های تلفن همراه آمده است طرح رجیستری گوشی و از جمله گوشی های شیائومی می باشد که از آخرای مهر ماه سال ۱۳۹۶ آغاز شد. ولی رجیستری کردن گوشی چیست؟ همان طور که در جریان هستید به تازگی مقدار قاچاق و ورود غیر مجاز موبایل های مختلف به کشور خیلی زیاد شده است که هیچ گارانتی و ضمانتی پشت آن ها نمی باشد و با هزینه های میلیونی، در صورتی که کوچک ترین مشکل اتفاق بیفتد، فرد خریدار می بایست پرداخت کند.

در هر صورت طرح رجیستری یک طرح قوی است که در جلوی واردات غیر مجاز گوشی های موبایل را گرفته است، از همین رو هیچوقت گوشی ها نمی توانند تا زمانی که این طرح وجود دارد فعال شوند و فقط موبایل هایی که به شکل مجاز وارد می شوند، امکان فروش دارند.

آموزش نحوه ی رجیستری کردن گوشی

در هر صورت احتمال دارد این سوال در ذهن شما ایجاد شود که چطوری گوشی هایی که به شکل قانونی وارد شده اند و ما آنه ا را از فروشگاه های معتبر می خریم را رجیستر کنیم؟ این طرح با وجود دشواری هایی که دارد برای وارد کنندگان ارزش قائل شده است، و خیلی ساده می توانند هر کدام از گوشی های رجیستر نشده را رجیستر کنند. برای رجیستر کردن گوشی ۳ روش وجود دارد دارد که ما در این مطلب به دو روش مهم آن اشاره خواهیم کرد.

اولین مرحله :

اولین کاری که باید انجام دهید این است که وارد سایت epl.irica.gov.ir/ImeiRegister شوید.

بعد از وارد شدن به سایت اینترنتی گمرک، در صفحه نخست شناسه (IMEI) دستگاه خود را وارد می کنید.

شناسه (IMEI) دستگاه، به تعداد شکاف های سیم‌کارت بستگی دارد که می توانید با شماره گیری کد #۰۶#* و یا روی جعبه شناسه گوشی خود را ببینید. و برای وارد کردن شناسه (IMEI)، کافیست آن را بدون هیچگونه علامت اضافی تایپ کنید.

ثبت همه ی شناسه (IMEI) های در سایت در گمرک

توجه کنید در صورتی که دستگاه شما ۲ سیمکارت داشته باشد، با زدن علامت مثبت (+) سبز رنگ در زیر کادر سفید، حتما دیگر شناسه‌ (IMEI)ها را هم درج کنید. بعد از کامل شدن، گزینه اطلاعات از سامانه همتا را بزنید.

 

دومین مرحله:

در این مرحله نتیجه ی استعلام سامانه همتا برای شما نمایش داده می شود، چنان چه مشکلات و اطلاعات داده گوشی شما درست بود می بایست گزینه ادامه را بزنید، 

 

سومین مرحله:

در اینجا شما باید مدل و مشخصات فنی موبایل و نوع گوشی را از لیست انتخاب نمایید.

 

یکسان برند و مدل انتخاب شده با گوشی موبایل شما

توجه کنید در صورتی که مشخصات انتخاب شده با دستگاه تطابف نداشته باشد با وجود پرداخت عوارض، احتمال دارد گوشی تلفن همراه شما ثبت نشود. پس در مشخصات و انتخاب برند و مدل، دقت داشته باشید.

چهارمین مرحله:

بنابر این از انتخاب برند، مدل و مشخصات فنی، می بایست مشخصات هویتی مسافر را وارد نمایید. اول می بایست تابعیت مسافر انتخاب گردد. چنان چه تابعیت مسافر، ایرانی باشد می بایست حتماً شماره سیم‌کارت، کد ملی و شماره گذرنامه ای که وارد کردید، از خود شخص مسافر باشد. در این صورت سایت گمرک، به شما اجازه می دهد به مرحله بعد بروید. چنان چه مسافر، ایرانی نباشد، باید حتماً گزینه مربوطه را برگزیند.

 

پنجمین مرحله:

خب حالا با پشت سرگذاشتن مراحل قبلی یک کد امنیتی و شماره سیم‌کارتی برای شما فرستاده می شود. که این کد می بایست در بخش مربوطه وارد گردد و بعد گزینه ادامه را بزنید.

 

ششمین مرحله:

در این جا سایت گمرک، شناسه پرداخت و مبلغ مشخص شده حقوق و عوارض گمرکی و اطلاعات هویتی را برای شما می فرستد. چنان چه اطلاعات درست بود شما باید گزینه پرداخت را انتخاب نمایید در غیر این صورت برای ویرایش تغییرات می بایست به مرحله قبل بازگردید و مرحله اول را انتخاب کنید.

هفتمین مرحله:

با اینجا شما با زدن گزینه ی پرداخت، صفحه پرداخت اینترنتی برای شما نمایان می گردد. در این مرحله باید درگاه پرداخت اینترنتی انتخاب گردد.

 

هشتمین مرحله:

در آخر با وارد کردن مشخصات کارت بانکی، حقوق و عوارض گمرکی مشخص شده پرداخت می گردد.

نهمین مرحله:

بعد از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، پیامی تایید برای شما نمایان می گردد. به یاد داشته باشید حتماً کد پیگیری داخلی، کد پیگیری بانکی و شناسه پرداخت را برای اطمینان نزد خود نگه دارید.

دهمین مرحله:****

بعد از کامل شدن فرآیند خرید به سایت گمرک بازگردید و پیامی تاییدیه ثبت شناسه دستگاه برای شما نمایان می گردد. که شما باید در اینجا گزینه ارسال اطلاعات به همتا را انتخاب نمایید. در نظر بگیرید چنان چه در این مرحله گزینه فرستادن اطلاعات به همتا را نزنید مشخصات شما برای سامانه همتا فرستاده نمی شود و کد فعالسازی گوشی به شکل آنی برایتان ارسال نمی شود.

یازدهمین مرحله:

بعد از انتخاب گزینه ی ارسال مشخصات به همتا پیام پایین برای شما نمایان می گردد.

دوازدهمین مرحله:

بعد از فرستادن مشخصات به همتا، یک پیام حاوی پرداخت مبلغ ۳/۰۷۴ تومان به شماره سیم‌کارت ارسال می گردد. در این مرحله با زدن روی لینک داخل پیامک یا وارد شدن به پنل کاربری خود در همتا هزینه ذکر شده را می بایست پرداخت کنید و کد فعالسازی را بگیرید. در ادامه همراه ما باشید.

سیزدهمین مرحله:

بعد از وارد شدن به پنل کاربری خود در سایت همتا ، وارد قسمت “اطلاعات ثبت مسافری” شده و بعد روی آن کلیک نمایید که بعد از آن باید اطلاعات گوشی را تایید کنید.

چهاردهمین مرحله:

در اینجا اطلاعات گوشی را می بینید که چنان چه درست بود شما باید گزینه ی “تایید و پرداخت” را انتخاب نمایید. که بعد از تایید مستقیم به این صفحه هدایت خواهید شد.

پانزدهمین مرحله:

در این صفحه شما باید با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود مراحل پرداخت را انجام دهید. 

شانزدهمین مرحله:

بعد از پرداخت به شکل خودکار به صفحه موفقیت‌آمیز همتا بر می گردید.

هفدهمین مرحله:

حال برای دیدن کد فعالسازی باید “مشاهده کد فعالسازی دستگاه” را انتخاب نمایید.

هجدهمین مرحله:

شما با وارد شدن به صفحه “اطلاعات ثبت مسافری” می توانید کد فعالسازی گوشی خود را ببینید. همین طور این کد به سیم‌کارتی که در مرحله ۴ وارد نموده اید هم فرستاده می شود. کار تمام است و شما می توانید در ادامه با کد دستوری #۷۷۷۷* گوشی خود را فعال کنید.

فعالسازی گوشی با استفاده از کد دستوری #۷۷۷۷* :

اولین کاری که شما باید انجام دهید شماره گیری کد #۷۷۷۷* می باشد.

 

در این صفحه شما می بایست عدد ۲، گزینه «فعالسازی» را بزنید.

 

در مرحله بعدی، می بایست شناسه (IMEI) گوشی که می خواهید فعال شود را وارد کنید. که در بعضی از گوشی ها با وجود داشتن دو اسلات شناسه (IMEI) شما هم ۲ تا می شود و همین طور می توانید با شماره‌گیری #۰۶#* شناسه های گوشی خود را ببینید و بدون هیچگونه علامت اضافی آن را در گوشی خود را وارد کنید.

 

در این مرحله می بایست شماره سیمکارتی که برای آن کد فعالسازی فرستاده شده است را باید وارد کنید.

 

 

در اینجا شما می بایست کد فعالسازی را بزنید. کد این کد دارای یک عدد ۶ رقمی است.

 

در این مرحله پیامی برای شما نمایان می گردد که در آن شناسه (IMEI) و شماره سیمکارت وارد شده دیده می شود. چنان چه مشخصات این پیام صحیح بود باید عدد ۱ را انتخاب نمایید.

 

در آخر پیامی برای شما نمایان می گردد که نشان دهنده فعال سازی درست گوشی با شناسه (IMEI) مورد نظر است. این پیام به شکل پیام هم فرستاده می شود.

 

 

 

مطلب مرتبط:

دانلود رام رسمی شیائومی

مطالعه بیشتر